TOYactiv

Wyposażenie obowiązkowe

Status zabawek w przedszkolu jest szczególny, bo i miejsce jest szczególne. Musimy pamiętać, że z punktu widzenia dzieci taka placówka nie jest w pierwszej kolejności miejscem, które ma ich przygotować do pobytu w szkole. Bardzo wiele dzieci w ogóle się nad tym aspektem nie zastanawia. Dla nich przedszkole to jeszcze jedno, obok domu, miejsce nieskrępowanej zabawy i szansa, by spędzić czas z rówieśnikami. Dlatego właśnie personel każdego przedszkola powinien zadbać o to, by nie brakowało w nim zabawek. Pojawia się pytanie, jakie to mają być zabawki.

Obecne trendy są takie, że inwestuje się przede wszystkim w zabawki rozwijające umiejętności dzieciaków na różnych poziomach. Szeroko pojmowana edukacyjna funkcja zabawek odgrywa obecnie znacznie większą rolę niż jeszcze kilkanaście lat temu, choć sama idea zabawek tego typu nie jest niczym nowym. Istotne jest również to, że niektóre zabawki uczą niejako przy okazji. Klocki na przykład doskonale rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Z reguły decyzje o tym jakie zabawki pojawią się w przedszkolu podejmuje dyrekcja placówki po konsultacjach z personelem pedagogicznym. Bardzo korzystna jest w tym kontekście współpraca z wszelkiego rodzaju hurtowniami specjalistycznymi, które zajmują się dostarczaniem odpowiednio zaprojektowanych zabawek.

Częstokroć ich producentami są przedsiębiorstwa koncentrujące swoje działania na szeroko pojmowanej sferze edukacji, a w ich ofercie są wyłącznie zabawki i akcesoria użyteczne w pracy pedagogicznej na różnych etapach nauczania.