TOYactiv

Zabawa sensoryczna

Bardzo rozległą i bardzo ciekawą kategorią produktów adresowanych do dzieci są zabawki sensoryczne. Aktualnie odgrywają one bardzo dużą rolę w pracy pedagogów, psychologów dziecięcych oraz terapeutów.

Mogą one bardzo efektywnie pomóc zdrowym dzieciom w najlepszym rozwoju umiejętności sensorycznych i motorycznych, jak też stanowić ważną część terapii dla tych najmłodszych, którzy borykają się problemami emocjonalnymi, neurologicznymi lub z wadami rozwojowymi. Coraz częściej po rozwiązania sensoryczne sięgają przedszkola i płyną z tego konkretne korzyści.

Zdaniem wielu specjalistów wprowadzanie do codzienności dzieci zabawek sensorycznych ma bardzo korzystny wpływ na ich rozwój psychofizyczny. Co ważne, korzystanie z takich akcesoriów nie musi mieć jakiegokolwiek związku z terapią, choć również w tych celach sprawdzają się one wybornie.

Przede wszystkim dowiedziono, że dzięki zabawkom sensorycznym dzieci szybciej poznają otoczenie, lepiej przyswajają informacje na temat świata, w którym żyją. Jeśli będą to robić pod okiem opiekunów, efekty będą jeszcze lepsze.

Zagadnienie sensoryki w kontekście pracy z dziećmi jest szerokie i nie ma potrzeby, aby w tym momencie wchodzić w detale. Możemy jednak powiedzieć, że praca ze zmysłami przekłada się nie tylko na nie same, ale na ogólny poziom rozwoju intelektualnego dziecka.

Młody człowiek potrzebuje odpowiednich bodźców, aby można było go ukierunkować we właściwą stronę. Dzięki zabawkom sensorycznym jest to łatwiejsze, ponieważ dostajemy do ręki gotowe narzędzia – odpowiednio opracowane i wypróbowane.