TOYactiv

Bardziej nauka czy jednak zabawa?

Można dyskutować o tym, czy pobyt w przedszkolu w większej mierze jest podporządkowany edukowaniu dzieci, czy stanowi po prostu jeszcze jedną okazję, aby móc się beztrosko bawić – z tą różnicą, że nie pod czujnym okiem rodziców. Opiekunowie, którymi są zawsze wykwalifikowani pedagodzy, dbają o to, aby maluchy były bezpieczne i wyniosły z zajęć jak najwięcej dobrego. W wielu przypadkach głównym zadaniem przedszkola z punktu widzenia rodziców jest otoczenie ich opieką w sytuacji, gdy z racji zawodowych obowiązków nie mogą oni we własnym zakresie jej zapewnić. Nie ma w tym podejściu nic złego, bo w praktyce jest to jedno z najważniejszych zadań jakiemu przedszkole musi sprostać.

Poza tym dla dzieciaków zazwyczaj pobyt w przedszkolu sprawia wiele frajdy. Poza zajęciami i zabawami, które odbywają się w placówce często są organizowane rozmaite wyjścia i wycieczki. Opcji na spędzanie czasu w atrakcyjny sposób jest bardzo wiele. Od dzieci również sporo zależy, bo warto, aby także one wykazywały inicjatywę i proponowały zabawę swoim rówieśnikom.

Pomogą w tym odpowiednio dobrane zabawki, adekwatne do wieku i potrzeb dzieci. Typowo edukacyjne zadania, jakie spełnia przedszkole również są ważne i można je umiejętnie połączyć z zabawą. Istnieją nawet specjalne plany i moduły pedagogiczne stworzone przez specjalistów, które zamieniając naukę w zabawę czynią przyswajanie wiedzy i norm społecznych całkiem naturalnym procesem. Z pewnością w przypadku dzieci takie podejście jest ważne, bo automatycznie czyni ono proces edukacji bardziej efektywnym.

To tym ważniejsze, że do pewnego momentu rozgraniczenie zabawy i nauki przychodzi maluchom z trudem.