TOYactiv

Przystosowane do wieku

Wszyscy wiemy, że zabawki są dla każdego dziecka ważne. Wszak dzieciństwo jest tym okresem w życiu, gdy można sobie pozwolić na beztroską zabawę i niczym się nie przejmować. Podobnie bywa w przedszkolu, bo choć ma ono wiele wspólnego z edukacją, to jednak w przypadku małych dzieci ciężko mówić o nauce z prawdziwego zdarzenia. Pedagodzy próbują raczej lawirować pomiędzy zabawą a pewnymi elementami edukacyjnymi, a i to muszą robić w taki sposób, by dzieci nie czuły się tym znużone.

Kolejny szalenie ważny aspekt to dostosowanie zabawek jakie znajdą się w przedszkolu do aktualnego wieku dziecka i jego możliwości intelektualnych. Sprawa jest istotna o tyle, że zbyt „dojrzałe” zabawki mogą być dla młodszych dzieci niezrozumiałe, a zbyt „dziecięce” nie przypadną do gustu starszym. Pomiędzy najmłodszymi a najstarszymi grupami w przedszkolu jest zawsze różnica wiekowa, a na tym etapie rozwoju człowieka rok w jedną lub druga stronę odgrywa naprawdę dużą rolę. Opiekunowie muszą więc czuwać nad tym, by zabawki nie były przypadkowe.

Bardzo ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest także dobór zabawek w zależności od płci dziecka. Są przedmioty adresowane typowo do chłopców, jak i takie, które budzą entuzjazm dziewczynek. Raczej nie należy zaburzać tego zróżnicowania, ponieważ odpowiednie dla płci zabawki mają wpływ na proces dorastania dzieci. Chłopcy bawiący się lalkami mogą budzić pewne wątpliwości, choć z drugiej strony ciężko doszukiwać się zaburzeń w tym, że dziewczynkę pociągają samochody.